Strój biłgorajski w oczach wychowanków MDK

Wychowankowie Tęczowej Malarni działającej w MDK ponownie znaleźli się wśród laureatów konkursu plastycznego. Tym razem podopieczni Anny Świcy mieli za zadanie w artystyczny sposób zinterpretować strój biłgorajski. Imprezę zorganizowało Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.

Julia Kuraś

W czwartek, 25 czerwca 2020 roku, w salach wystawowych Muzeum Ziemi Biłgorajskiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej Konkursu Plastycznego „STRÓJ BIŁGORAJSKI W OCZACH DZIECI I MŁODZIEŻY”. Konkurs dedykowany był uczniom szkół podstawowych i średnich Powiatu Biłgorajskiego. Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zostali jego laureatami.

Celem konkursu było rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania kulturą ludową, przede wszystkim biłgorajskim strojem regionalnym, pielęgnowanie i utrwalanie wizerunku mieszkańca Ziemi Biłgorajskiej, popularyzacja wiedzy o regionie biłgorajskim, rozwijanie i promowanie uzdolnień artystycznych młodych ludzi, motywowanie do rozwijania pasji historycznych i artystycznych.

Przybyłych na wernisaż – autorów prac, ich rodziny i nauczycieli – przywitał dyrektor muzeum Marek Majewski. Wśród honorowych gości znalazła się Pani Beata Strzałka Poseł na Sejm RP oraz Pan Andrzej Szarlip Starosta Biłgorajski. Podczas uroczystości honorowi goście wraz z dyrektorem muzeum dokonali podsumowania konkursu „STRÓJ BIŁGORAJSKI W OCZACH DZIECI I MŁODZIEŻY”, wręczając nagrody, dyplomy i upominki.

W konkursie wzięło udział  68 uczniów ze szkół i placówek oświatowych. Prace konkursowe oceniała komisja, której przewodniczyła Anna Iskra – wiceprzewodnicząca Rady Muzeum, choreograf i regionalistka. Najlepsi autorzy prac otrzymali nagrody i wyróżnienia, natomiast wszystkim uczestnikom i ich opiekunom wręczono pamiątkowe dyplomy.

Spośród naszych wychowanków uczestniczących w zajęciach plastycznych, w najmłodszej kategorii uczniów szkół podstawowych klasy I-III, ośmioletnia Liliana Obszyńska zdobyła I miejsce. Wyróżnienie w tej samej grupie otrzymała praca wykonana przez Annę Kostecką (lat 9). W kolejnej grupie klas IV-VI – I miejsce otrzymała praca Julii Kuraś (lat 13), II miejsce przyznano dwa drugie miejsca. Przypadły one jedenastoletniej Izabeli Pogorzelec i dziesięcioletniej Julii Krawczyk. W tej samej kategorii nagrodzono Jakuba Furmanka (lat 11) i Alicję Flor (lat 12), którzy otrzymali równorzędne III miejsce, zaś wyróżniono Martynę Kostek (lat 11). W kategorii szkoła podstawowa klasy VII-VIII, nagrodzono czternastoletniego Angela Dziwurę, przyznając mu II miejsce, jego koleżanka Emilia Kapka otrzymała wyróżnienie. Na wystawie znalazła się praca ośmioletniego Adasia Szubiaka.

Do konkursu wychowanków naszej placówki przygotowała i sprawowała opiekę artystyczną Anna Świca. Wszyscy młodzi artyści zostali zaproszeni do uczestnictwa w konkursach muzealnych w przyszłym roku szkolnym. Zdjęcia z podsumowania konkursu można też obejrzeć na stronie internetowej biłgorajskiego muzeum:

Życzymy kolejnych sukcesów! Do zobaczenia po wakacjach!

Fotorelacja z tego wydarzenia /19 zdjęć/