Podsumowanie Historia – Pamięć – Człowiek 2022

We wtorkowe przedpołudnie, 22 listopada, w naszej placówce odbyło się uroczyste podsumowanie XXII Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pod patronatem Starosty Biłgorajskiego „Historia – Pamięć – Człowiek”.

Tematem tegorocznej edycji była sylwetka i twórczość Marii Konopnickiej, co wynikało z faktu ogłoszenia przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej tej wybitnej pisarki patronką roku 2022.

Uroczystość rozpoczął krótki występ wokalny Gabrieli Rapy, solistki Studia Wokalnego „Canto”. Następnie zgromadzonych licznie gości: młodych artystów, ich rodziców, nauczycieli powitała dyrektor MDK, pani Urszula Demucha.

Głos zabrała także obecna na uroczystości pani Marta Marchewka Skurzak, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego, dziękując za zaproszenie, pogratulowała naszej placówce długoletniej inicjatywy organizowania konkursu o tak pięknej tematyce, jaką jest historia, pamięć i człowiek. Ponadto pani Kierownik wyraziła podziw dla uczniów i nauczycieli za zaangażowanie w twórcze działania i pogratulowała tak pięknych osiągnięć. Przybliżyła także sylwetkę bohaterki tegorocznego konkursu, Marii Konopnickiej, mówiąc o jej realistycznym podejściu do życia i twórczości oraz o przekazywaniu patriotyzmu w dziełach literackich. Na koniec pani kierownik zacytowała tekst „Pieśni o domu”, autorstwa Konopnickiej, tak aktualny niegdyś i dzisiaj.

Po tym nastąpiło wręczanie pamiątkowych dyplomów oraz upominków dla uczestników konkursu, których prace zostały nagrodzone, wyróżnione i zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej oraz pamiątkowa sesja fotograficzna. Po niej zaś był czas na oglądanie wystawy i skromny poczęstunek.