“Koty i psy oczyma dzieci”

Julia Furmanek, Julia Wasąg i Piotr Pecka z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju zostali laureatami X. Wojewódzkiego Konkursu Fotograficzno-Plastycznego zatytułowanego „KOCIE i PSIE SPRAWY”, który odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu.

Impreza została zorganizowana z okazji Jubileuszu 70-lecia placówki przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu pod honorowym patronatem Pana Piotra Błażewicza – Przewodniczącego Rady Miasta Zamość.

Celem konkursu jest kształtowanie przyjaźni do zwierząt, zwrócenie uwagi na sprawy związane z opieką nad zwierzętami, szczególnie nad naszymi pupilami – kotami i psami. Impreza ma także za zadanie zachęcić dzieci i młodzież do postaw empatycznych w stosunku do zwierząt. Udział w konkursie łączy się z kształtowaniem uzdolnień artystycznych dzieci i młodzieży, promocją szczególnie uzdolnionych autorów, odkrywaniem młodych talentów.

Do dziesiątej edycji konkursu „Kocie i psie sprawy” wpłynęło 709 prac plastycznych, 201 prac fotograficznych z 72 placówek. Jury pod przewodnictwem Jerzego Tyburskiego – artysty malarza, dyrektora Biura Wystaw Artystycznych Galerii Zamojskiej – przyznało nagrody i wyróżnienia w kategoriach fotograficznej i plastycznej.

W części plastycznej konkursu, reprezentujący Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju młodzi artyści z pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia, zostali uhonorowani dwiema nagrodami i wyróżnieniem. Siedmioletnia Julia Furmanek otrzymała za swoją pracę nagrodę, wyróżniono też pracę autorstwa jedenastoletniego Piotra Pecki. Nagroda specjalna ufundowana przez Zamojską Fundację dla Zwierząt i Środowiska ZEA przypadła Julii Wasąg (lat 10).

Swoją nagrodę osobiście odebrała Julka Furmanek, która uczestniczyła w wernisażu i podsumowaniu konkursu. Ta ważna dla każdego młodego artysty uroczystość odbyła się we wtorek, 21 maja br. w Galerii zamojskiego MDK. Dziewczynka wielokrotnie była nagradzana i wyróżniana w konkursach i jest wielką dumą swoich rodziców którzy, i tym razem wsparli ją swoją obecnością. Julia Wasąg to także laureatka wielu imprez plastycznych, natomiast dla Piotra Pecki wyróżnienie to pierwszy sukces osiągnięty w pracowni prowadzonej przez Annę Świcę.

Każda z prac jest indywidualnym spojrzeniem dziecka na bliskie człowiekowi zwierzęta. Każdy obraz został wykonany w innej technice plastycznej – pasteli olejnej, pasteli suchej oraz farb akrylowych.

Wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych osiągnięć artystycznych!

Zapraszamy na fotorelację.

Fotorelacja /6 zdjęć/