Izabela Pogorzelec wśród najlepszych w Międzynarodowym Konkursie w Rybniku

Mamy przyjemność poinformować, że wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju – Izabela Pogorzelec – została laureatką XVII Międzynarodowego Biennale Twórczości Dzieci i Młodzieży WIELCY ZNANI I NIEZNANI „PIETER BRUEGEL – OBSERWATOR ŻYCIA”. Organizatorem Biennale jest Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku, a swoim patronatem konkurs objęli Prezydent Miasta Rybnik i Śląski Kurator Oświaty.

Reprezentująca pracownię plastyczną Tęczowa Malarnia MDK w Biłgoraju Izabela Pogorzelec zdobyła jedną z ośmiu nagród przyznanaych w kategorii wiekowej 12-15 lat. Iza zainspirowała się fragmentem obrazu z 1560 roku zatytułowanego „Zabawy dziecięce”. Nad tą wyjątkowo utalentowaną młodą plastyczką, laureatką wielu konkursów opiekę artystyczną sprawuje Anna Świca.

Celem tej wielkiej artystycznej imprezy jest prezentacja możliwości twórczych dzieci i młodzieży, popularyzacja wiedzy z zakresu historii sztuki i przybliżenie uczestnikom sylwetek wielkich artystów, wymiana doświadczeń plastycznych, a przede wszystkim rozwijanie wrażliwości artystycznej młodego pokolenia.

Sylwetka Pietera Bruegel’a Starszego stała się przyczynkiem do stworzenia prac inspirowanych jego dziełami. Bruegel był najważniejszym artystą holenderskiego i flamandzkiego malarstwa renesansowego, malarzem i grafikiem znanym z krajobrazów i scen rodzajowych z życia chłopów. W niepowtarzalny sposób łączył dwa odrębne tematy – krajobraz i sceny rodzajowe.

Jako pierwszy malarz zachodni malował pejzaże dla nich samych, a nie jako tło dla innych tematów. Twórca ten był znakomitym znawcą ludzkiej duszy, przez całe życie obserwował zachowania i zwyczaje zwykłych śmiertelników. Posługując się groteską i brzydotą w swoich dziełach, podziwiał, drwił i zarazem pouczał.

Do konkursu – oprócz Polski – nadesłano prace między innymi z Ukrainy, Łotwy, Czech, Chorwacji, Azerbejdżanu, Białorusi, Serbii, Węgier, Holandii, Mołdawii, USA, Tajlandii, Chin, Sri Lanki.

Jego finał odbył się w piątek, 13 maja 2022 r., w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Uroczystość wręczenia nagród, wyróżnień i dyplomów laureatom konkursu oraz ich opiekunom artystycznym połączona była z otwarciem wystawy pokonkursowej.

Relację z wernisażu można obejrzeć na stronie:

Izabeli gratulujemy tego wyjątkowego sukcesu!