“Anioły nie tylko na Święta”

Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju brali udział w dwóch konkursach, których motywem przewodnim były postaci aniołów. Ada Zych z najstarszej grupy plastycznej pracowni Tęczowa Malarnia zdobyła II miejsce w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Anioły – muśnięcie skrzydeł” w Wałbrzychu. Trzy nagrody i wyróżnienie oraz trzy prace zakwalifikowane do wystawy to sukces wychowanków Anny Świcy w VIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Literackim „MÓJ ANIOŁ” w Krasnymstawie.

14 grudnia 2019 roku podsumowano Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Anioły – muśnięcie skrzydeł”. Do Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, który zorganizował  po raz osiemnasty tę imprezę, nadesłano rekordową ilość prac. Jury konkursowe z 2485 prac wybrało te najpiękniejsze. Wśród nich doceniono obraz autorstwa czternastoletniej Ady Zych z biłgorajskiego MDK. Ada zdobyła II miejsce w kategorii 14-18 lat. Jej anioł został narysowany czarnym tuszem i uzupełniony kolorowymi elementami w różowoturkusowej tonacji.

W poniedziałek, 16 grudnia 2019 r., odbył się uroczysty wernisaż VIII. Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Mój Anioł”. Konkurs organizuje Młodzieżowy Dom Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. To wydarzenie także można zaliczyć do bardzo udanych dla utalentowanych podopiecznych Anny Świcy. W tym  roku nadesłano 1963 prac płaskich i przestrzennych ze 191 placówek z terenu województwa lubelskiego. Te bez mała dwa tysiące prac, komisja konkursowa obradująca pod przewodnictwem Bronisławy Żuk – artysty plastyka, Prezesa Stowarzyszenia Twórców Kultury „Paleta”, musiała przejrzeć, aby przyznać nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych.

W kategorii przedszkola nagrodę otrzymał pięcioletni Alan Makowski. W kategorii klas V-VIII szkoły podstawowej nagrodzono pracę namalowaną przez Angela Dziwurę (14 lat). Wyróżnienie w tej samej kategorii zdobyła praca Mai Blicharz (lat 11). Kolejna nagroda w kategorii klas ponadpodstawowych przypadła w udziale szesnastoletniej Ewie Król. Na wystawie zaprezentowane zostały ponadto prace trzech wychowanek Tęczowej Malarni – Martyny Kniaziowskiej (lat 15), Gabrieli Radawiec (lat 6) i Izabeli Borowiec (lat 9).

Tematyka aniołów zawsze fascynowała człowieka i jest bardzo popularna jako temat przewodni licznych konkursów plastycznych. Dzieci i młodzież z pracowni Tęczowa Malarnia MDK w Biłgoraju w bardzo subiektywny i kreatywny sposób ukazały te wyjątkowe postaci.

Anioły w dziecięcych obrazkach to postaci Anioła Stróża, towarzyszące nam każdego dnia i w każdej sytuacji. W troszkę starszych budzą różnorodne skojarzenia i refleksje, co można zauważyć, gdy bliżej przyjrzymy się nagrodzonym obrazom.

Konkursy dają wyjątkową okazję do odkrywania młodych talentów oraz stwarzają młodym artystom możliwości publicznej prezentacji twórczych działań.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Fotorelacja z tego wydarzenia /11 zdjęć/